O nás

Novodobá historie odborové organizace v Metrostavu se datuje na počátek roku 1990, kdy byl z tehdejšího stávkového výboru ustaven závodní výbor odborové organizace. Základní organizace, jako součást a zároveň organizační složka Odborového svazu Stavba ČR, je občanské sdružení se samostatnou právní subjektivitou a vystupuje pod zkratkou „ZO OS Stavba Metrostav“.

ZO OS Stavba Metrostav je, spolu se sesterskými odborovými organizacemi ze společností Subterra a.s., Pragis a.s.Metrostav Slovakia a.s., které jsou součástí koncernu Skupiny Metrostav, ve společném odborovém uskupení – Koordinačním odborovém orgánu Skupiny Metrostav. V rámci Skupiny Metrostav uzavírá KOO s vedením Skupiny Metrostav tzv. Generální dohodu, který vymezuje vztahy, spolupráci a pravidla pro vytváření přijatelného pracovního a sociálních prostředí pro zaměstnance společností skupiny včetně dialogu mezi odborovou organizací a zaměstnavatelem. V rámci generální dohody je pravidelně uzavírána Vzorová kolektivní smlouva, která svými parametry vytváří prostor pro kolektivní vyjednávání u jednotlivých zaměstnavatelů a přispívá ke sbližování pracovních a sociálních podmínek všech zaměstnanců v rámci Skupiny Metrostav.

ZO OS Stavba Metrostav sdružuje členy z řad zaměstnanců Metrostav a.s., Metrostav Development a.s., Metrostav Stavebniny, s.r.o., TBG Metrostav s.r.o., Pražské betonpumpy a doprava s.r.o., TBG Pražské malty s.r.o., Metrostav Facility s.r.o., SQZ s.r.o., CCE Praha s.r.o., Metrostav Infrastructure a.s., a zároveň hájí zájmy zaměstnanců těchto společností, zastupuje je ve vztahu k zaměstnavatelům a uzavírá kolektivní smlouvy.

Struktura odborové organizace kopíruje strukturu zaměstnavatelů včetně jejich organizačních složek. V současné době je členěna do 8 dílenských organizací, z toho 6 je výlučně přiřazeno k divizím Metrostavu, 1 působí na půdě skupiny společností pod hlavičkou TBG a 1 působí na půdě společnosti Metrostav Infrastructure a.s.. Dílenskou organizaci zastupuje vůči dílčí zaměstnavatelské složce dílenský výbor, který zároveň svými dvěma zástupci, ve smyslu Volebního řádu, tvoří Výbor základní organizace. Výbor základní organizace je statutární orgán ZO OS Stavba Metrostav, v jehož čele stojí uvolněný předseda výboru a spolu s místopředsedou zastupují základní organizaci navenek. Administrativně technické činnosti zajišťuje uvolněná hospodářka základní organizace.

V oblasti BOZP působí v rámci základní organizace v současné době více jak 30 dobrovolných inspektorů BOZP, kteří jsou v pravidelných tříletých cyklech proškoleni a na základě úspěšně zvládnuté závěrečné zkoušce jsou pro výkon funkce vybaveni Osvědčením způsobilosti a Průkazem ke vstupu na všechna pracoviště zaměstnavatelů, u kterých ZO působí.

Přihláška do ZO OS Stavba Metrostav

Dohoda o srážkách ze mzdy pro Metrostav (odbory)

Dohoda o srážkách ze mzdy pro Metrostav Development (odbory)

Dohoda o srážkách ze mzdy pro TBG (odbory)